O metóde Pilates

Ashtanga Class

 

 Pilates je korektívna metóda cvičenia na zlepšenie fyzickej a psychickej zdatnosti. Korektívna  znamená, že opravuje to, čo sme si rokmi "pokazili" nesprávnym držaním tela,​  jednostranným zaťažovaním určitých svalových skupín, zlými pohybovými návykmi. Je to vysoko efektívny spôsob cvičení, ktoré sa vykonávajú pomaly a presne v súlade s hlbokým​ vedomím dýchaním a vysokou koncentráciou mysle. Pohyby sú plynulé a vláčne. Hoci Pilatesov systém posilňuje a naťahuje všetky svaly v tele, je v prvom rade považovaný za klasické precvičovanie trupu.  Dôraz sa kladie na správne zapojenie svalov stredu tela, tzv.core, ktoré sú dôležité pre celý pohyb človeka. Najvyšším cieľom cvičenia je vybudovanie silného a stabilného centra trupu. Pravidelným cvičením sa postupne nadobúda a obnovuje narušená rovnováha, ktorá je výsledkom nesprávnych  pohybových návykov, zranení, pooperačných stavov a iné. Do každého cviku je zapojené celé telo, od hlavy po špičky na nohách, na rozdiel od klasického posilňovania, kde sa precvičujú jednotlivé svaly izolovane. Do Pilatesovho cvičenia musíte teda zapojiť všetku silu a koncentráciu. Napriek tomu je to cvičenie šetrné, pretože pohyby pri ňom sú  pokojné, ladné a kontrolované.

Metóda Pilates je ideálna aj ako kompenzačné cvičenie pri rôznych športoch. Používa sa aj vo fyzioterapii a pri rehabilitáciách. Pilates je vhodný pre každého, od detí po seniorov, vrcholových športovcov i bežných ľudí. Môžu ho cvičiť úplní začiatočníci, teda málo fyzicky zdratní, ale i tí zdatnejší športovci.

Pri problémoch s kĺbami, chrbticou, či osteoporózou sa cviky prispôsobujú zdravotnému stavu. Cvičí sa na podložke bez pomôcok, prípadne sa využíva overball, fitlopta, pilates kruh, jednoručky, valec, thera band...

 

 

Pozitíva cvičenia Pilates:

 

- silný a stabilný stred tela

- pevné a štíhle svalstvo

- odstránenie bolestí chrbta, krčnej či driekovej chrbtice

- pružnejšie telo

- predchádzanie zraneniam pri športoch

- pozitívnejšia myseľ

- lepší pocit zo seba

IMG_20210126_102336.jpg

Pilatesove cvičenie nie je vynález súčasných fitness centier.

Tento systém vyvinul Joseph Hubert Pilates (1880-1967), ktorý sa narodil v Nemecku a ako dieťa bol slabý a chorľavý. Na základe svojich skúseností postupne vyvinul vlastnú cvičebnú metódu, v ktorej skombinoval západný a východný cvičebný systém. Jeho cvičebná metóda bola založená hlavne na precíznych a kontrolovaných pohyboch  v neoddeliteľnom spojení s vedomým dýchaním a vysokou koncentráciou mysle.

Pilates class for MS.jpg