Mäkké techniky

 

Súbor týchto špeciálnych terapeutických hmatov vykonáva terapeut

s cieľom ovplyvniť mäkké tkanivá. Nepoužíva sa pri nich olej, aby sa pokožka nešmýkala a terapia bola čo najefektívnejšia. Takto sa účinok prejaví nielen na podkoží, ale aj na svaloch, fasciách a kostiach.

Fascie sú ochranné blany, ktoré sa nachádzajú okolo svalov. Tvoria pohyblivú bariéru medzi svalom a kožou. Ak sú vystavené chronickej námahe a napätiu, majú tendenciu tvrdnúť. Dochádza k zníženiu ich pohyblivosti a stuhnutiu.

Pri mäkkých technikách sa aktívne využíva nielen posun fascií, ale aj strečing, naťahovanie kože či tlak na konkrétne bolestivé body v mäkkom tkanive. Uvoľňujú sa nimi povrchovo uložené svaly a šľachy, jazvy a fascie. Miesta sa následne prekrvia a povzbudia lymfatický systém.

Terapia je vhodná pri skrátení šliach, bolesti chrbta, bolestivých blokádach v oblasti lopatiek, bedier, krížovej oblasti a krčnej chrbtice. Odporúča sa aj pri skolióze. Uplatnenie nachádza najmä pri problémoch zo sedavého spôsobu života, zlého držania tela a nesprávneho životného štýlu.

 

Nie je vhodná počas vírusového, zápalového a horúčkovitého ochorenia, tiež pri nádorových ochoreniach a problémoch s kŕčovými žilami.

Masáž zad